Close

Atsiliepimai apie superviziją

Nuo supervizijos gyvavimo Lietuvoje pradžios supervizijos paslaugą išbandė apie kelis tūkstančius žmonių, dirbančių skirtinguose sektoriuose: socialinio darbo, sveikatos apsaugos, švietimo, verslo, teisėsaugos, kultūros, darbo su jaunimu ir kt., atstovaujančių tiek viešąsias, tiek verslo bei nevyriausybines organizacijas. Keleto jų atsiliepimus rasite šiame puslapyje.


Po motinystės atostogų grįžau į darbą, į visiškai naują komandą. Dirbdama kartu labai greitai pajaučiau, jog kažkas ne taip – jaučiausi taip, tarsi negebu valdyti komandos, tarsi man trūktų pasitikėjimo, tarsi būčiau praradusi įgūdžius, todėl supratau, jog man reikia kažką daryti „čia ir dabar“. Situacijai išspręsti pasirinkau individualią superviziją.

Procesas, kurį keliavome kartu, nebuvo lengvas, bet jis man padėjo pamatyti įvairias perspektyvas konkrečiose situacijose, pažvelgti į save kitu kampu. O svarbiausia, kad supervizijos dėka mano pradinis tikslas (susigrąžinti pasitikėjimą savimi) virto į savęs, kaip netobulos, galinčios klysti, priėmimą, nes tai mane tarsi išlaisvino iš tam tikro sąstingio.

Eglė, Vaikų ir jaunimo padalinio vadovė, VšĮ Pal. J. Matulaičio socialinis centras

Darbas mano sunkus, o supervizija padėjo pasitikrinti ir augti. AČIŪ. Aš mokausi pasitikėti. Ir toliau taip dirbkite…

Jolanta, dirbanti socialinio darbo srityje

Supervizijos procese suvokiau man kylančio nerimo ir nekonstruktyvios elgsenos priežastis, išmokau stebėti savo jausmus, suprasti savo vaidmenį komandoje bei tai, kaip kiti patiria mane. Taip pat teko porą kartų nugalėti save ir elgtis neįprastai, tačiau tai padėjo pamatyti naujas galimybes! Šiandien jaučiuosi stipresnė ir esu pastabesnė – kasdien mokausi „skaityti“ savo jausmus ir galvoti, kaip mano elgesys veikia kitus, mano darbo procesą.

Milda Lukoševičiūtė, Projektų koordinatorė, Actio Catholica Patria

Indvidualią superviziją pasirinkau tuomet, kai jaučiau, jog buvo apėmęs profesinis perdegimas. Individualios konsultacijos padėjo adekvačiai pažvelgti į situaciją, kurioje esu: susidėlioti prioritetus, išspręsti kai kuriuos asmeninius sunkumus, kurie trukdė dirbti. Šiuo metu neįsivaizduju socialinio darbo be supervizjos, esu tikra, jog supervizija man labai padeda išlaikyti aukštą motyvaciją darbe ir pasiekti gerų rezultatų.

Simona, socialinė darbuotoja

Kartais situacijos atrodo tokios komplikuotos, kad pačiam sunku atrasti išeitis, pažvelgti į dalykus kitu kampu ir kitaip įvertinti tą pačią situaciją. Supervizija – tai pirmiausia yra laikas, kai nagrinėji ir ieškai atsakymų..., o supervizorius, kaip žmogus iš šalies, padeda užduodamas klausimus. Taip turi erdvę priimti sprendimus, juos taikyti darbe ir aptarti, kaip tie sprendimai keičia situaciją.

Aurelija Dzedzevičiūtė, VšĮ „Socialinis veiksmas“ vadovė

Einasi visaip, nėra taip lengva iškart keistis […]. Tačiau viduje jausmas geras, reiškia viskas į gera eina. Kažkaip išmokau bendrauti laisviau, draugiškiau, mažiau dalykiškai, o kur reikia – santūriau reaguoti ir atstovėti. Ačiū jums labai už indelį į tai, už palaikymą ir išmintingą vedimą.

Urtė, meininkė

Labai atsidavus darbui nėra kada mąstyti apie savo tobulėjimą ir sekančius žingsnius. Ta supervizijos valanda kas savaitę man leido atsikratyti baimių keičiant darbą, susidėlioti savo tolimesnius planus ir su konkretesniu įsivaizdavimu išeiti į galimybių kupiną, laisvesnį profesinį pasaulį.

Evaldas Rupkus, jaunimo informavimo sritis

Man nei patiko nei nepatiko supervizija, sakyčiau net erzino pirmas susitikimas, dabar tai man atradimas, poilsis, darbas su savim, išmokau atpažinti savo norus.

Aistė, dirbanti verslo srityje

Supervizija – tai tikrai puikus būdas analizuoti save savo darbo kontekste, taip pat man tai buvo pagalba analizuojant darbinius atvejus. Supervizijų metu geriau pažinau save, įgavau drąsos ir net atradau naujų idėjų darbui. Supervizijų metu užduodami tiesūs ir įvairiapusiai klausimai, kurie veda prie gilesnės analizės, verčia sustot, pamąstyt ir galiausiai kažką keisti.

Rūta, socialinė darbuotoja, dirbanti sveikatos sektoriuje

Iš pradžių turėjau šiek tiek kitokį supratimą apie superviziją – maniau, kad kalbėsime tik kaip geriau dirbti ir motyvuotis ir kad gausiu daug patarimų, ką turėčiau daryti darbe. Iš tikrųjų pokalbiai buvo gilesni, supratau daugiau apie save, ką galiu taikyti ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime. Įstrigo tai, kad tai buvo nuoširdu, o ne dalykiška.

Sigita, dirbanti verslo srityje

Supervizijų metu turėjau galimybę dirbti kartu su kitais kolegomis ir per santykius geriau pažinti save, savo galią ir savo ribas. Suvokiau, jog tas ribas galima praplėsti.

Išmokau nevengti jokių konfliktų: nebėgti nuo jų, o stengtis juos išspręsti. Suvokiau, jog ne visus konfliktus įmanoma išspręsti. Konfliktus reikia priimti tokius, kokie jie yra bei integruoti juos į savo gyvenimą.

Buvo vertinga tai, kad galėjome suteikti ir priimti paramą iš kolegų, palaikyti, pastiprinti vienas kitą.

Suvokiau, jog atvirumas kitiems padeda būti atviru sau pačiam.

Mokiausi valdyti įtampą, įveikti nerimą, pyktį, įvairius sunkius jausmus.

Pedagogai

Supratau, kad supervizija yra tai, kai mano mėšlas tampa trąša kitiems.

Socialinės įstaigos vadovė

Dar tebevykstant supervizijoms aš atlikau keletą mažų žingsnelių savo darbinėje veikloje ir pastebėjau, jog tie maži žingsneliai man prilygsta dideliam darbui, smarkiai prisidėdami prie asmenybės pokyčių. […]Išdrįsau prabilti apie ilgai mus su kolege skaudinusią situaciją. Tada man nuo širdies nusirito akmuo, pajutau palengvėjimą. Širdyje savimi didžiavausi, kad išdrįsau ir buvau suprasta. Supratau, jog labai dažnai mes savyje susikuriame problemas, kurias tik reikia pabandyti išspręsti garsiai apie jas kalbant.

Agnė, Seniūnijos socialinė darbuotoja

Pripažinsiu, tikrai nebuvo lengva pradėti kalbėti.

Sunkiausia buvo atrasti žodžius, kuriais galėčiau išreikšti savas mintis. Bet labai norėjau būti išgirsta ir suprasta. Norėjau išgirsti, kad esu tokia ne viena, norėjau sulaukti padrąsinimo, norėjau pažvelgti į save kitų akimis. Ir man pavyko to sulaukti.

Įdomu tai, ką tu pamatai savyje, ką įžvelgi ne paviršiuje savo minčių, bet ten giliau, kur, tiesą sakant, pakankamai retai užklysti.

Supervizijų metu kiekvienas pereiname per save ir galvojame, kaip „aš“ elgiuosi tam tikrose situacijose. Galimybė diskutuoti ir aptarti išgyventas emocijas, dalintis profesine patirtimi, kaip įveikti stresą, baimę, pyktį, neviltį ir kitokius negatyvius jausmus profesinėje veikloje bei gyvenime, yra vienas iš būdų išsiaiškinti, kodėl „aš“ tai jaučiu ir išgyvenu.

Kalbėdami sužinome ne tik apie klientą, koks yra jo elgesys įvairiose situacijose, bet ir tai, jog ypatingą svarbą kliento paveikslo supratimui daro suvokimas, koks esu „aš“ ir kaip „aš“ tai priimu.“

Socialiniai darbuotojai

Supervizija man buvo galimybė atrasti naujus arba priimti ilgai atidėliotus sprendimus.

Supervizijų metu galėjau iškart praktikoje pritaikyti savo išmokimus ir atradimus.

Išmokau struktūruotai spręsti sunkias konfliktines situacijas su mokiniais ir jų tėvais, su kolegomis.

Mokiausi bendrauti su kitais žmonėmis: kalbėti taip, kad būčiau suprasta ir kad suprasčiau kitus, neskubėčiau vertinti, skirčiau laiko išklausymui.

Pedagogai

Dalyvavau komandos supervizijoje, kurios prireikė, nes tarp bendradarbių jautėsi įtampa ir savo jėgomis nebesugebėjome įsivardyti šio reiškinio kilimo priežasties. Nors iš pirmo žvilgsnio rezultatas buvo ne toks, kokio norėjome – vienas komandos narys atsitraukė, tačiau supervizija buvo naudinga. Pirmiausia tuo, kad mano noras surasti kaltą, pasikeitė į norą suprasti, kas vyksta. Supervizijų metu galėjau įsivardyti nemažai dalykų, kurie buvo susiję su manimi kaip komandos dalimi bei su manimi asmeniškai, galėjau išgirsti kitus. Kartais būdavo sudėtinga atvirai kalbėtis su kolegomis, dar sudėtingiau priimti dalykus, kuriuos girdi apie save kalbant, sudėtinga nekaltinti ir nesiginti. Tačiau tai vienareikšmiškai augino. Likusioji komandos dalis po supervizijos jautėsi tvirtesnė, tikresnė, stabilesnė ir atviresnė.

Edita, vaikų darželio auklėtoja

Dėka supervizijos išjudėjo konfliktų debesys, sprendėsi, tai kas trukdė mums būti kartu. Atradome bendrą kelią, tikslą, o svarbiausia galime dirbti kartu, džiaugtis pasiekimais ir bendrais darbais.

Kauno Medicinos Universiteto Klinikos

Iškelti klausimai padėjo atrasti įvykių ar elgesio priežastis, padėjo geriau reflektuoti savo veiksmus ir savijautą, išsikelti papildomus klausimus bei atrasti galimybes. Supervizijų metu pagerėjo tarpusavio vidinė komunikacija, pasitikėjimas vieni kitais padėjo geriau suprasti vieni kitus, ieškoti tinkamiausių būdų kylančioms problemoms spręsti, padėjo supervizijų dalyviams geriau jausti komandinę dvasią.

Eglė Rušinskaitė socialinė darbuotoja – administratorė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija

Supervizijos susitikimai buvo gera erdvė ir laikas atvirai kalbėtis su komanda ir išsakyti savo lūkesčius darbuotojams ir gauti atgalinį ryšį iš jų. Tai buvo didelė pagalba planuojantis darbus ir veiklas. Ir aišku viena, kad tokie procesai turi būti praktikuojami nuolat, nes net ir atviro bendravimo kultūros komandose laikui bėgant susikaupia nuosėdų, kurias reikia išsivalyti.

Raimonda Čižauskaitė VA Caritas Nuteistųjų konsultavimo centro vadovė

Nesakau, kad viskas ėjosi, kaip sviestu patepta. Buvo tokių supervizijos susitikimų, po kurių sunku buvo visiems grįžti į biurą, nes buvom ir pasakę ir išgirdę dalykų, kurie skaudino, liūdino, pykdė. Bet tai tikriausiai buvo ir vienas iš geriausių dalykų, nes visi tie neiškalbėti dalykai, nesusipratimai tiesiog kaupiasi ir kasdieniame organizacijos gyvenime nebūna erdvės jų iškalbėti.

O svarbiausia tai, kad supervizijose mes priėmėme nemažai svarbių sprendimų, kuriuos įgyvendinome ir kurie iki šiol mums leidžia efektyviau dirbti.

Mums supervizija buvo neįkainojama patirtis, dovana patiems sau ir įrankis krizės valdymui, darbuotojų motyvacijos sugrąžinimui, komandos stiprinimui, idėjų generavimui, reikalingų sprendimų priėmimui demokratišku ir sistemingu keliu.

Deimantė Žebrauskaitė, „Maisto banko“ direktorė

Mūsų įstaigos darbuotojai turėjo neįkainojamą galimybę, padedami kvalifikuoto specialisto, peržvelgti savo ir kolegų profesinę patirtį, analizuoti problemas su kuriomis susiduriame kasdieniniame darbe, artimiau vienas kitą pažinti. Supervizija padėjo pastebėti, praregėti, įvertinti. Dėkojame supervizorei už profesionaliu s komandinius užsiėmimus.

Rasa Kazlauskaitė, Socialinės globos padalinio vedėja VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centras

Įžvalgos supervizijoje padeda vykdyti pokyčius darbinėje veikloje. Yra galimybė suvokti pavaldžių darbuotojų problemas ir lūkesčius.

Naudinga pamatyti, kaip kolegos jaučiasi organizacijoje, su kokiomis problemomis susiduria, ką reikėtų keisti, tobulinti. Pagerėjo bendra atmosfera, santykis tarp kolegų.

Manau, kad labiau bendradarbiaujame tarp padalinių, pagerėjo mikroklimatas organizacijoje. Jaučiuosi stipresnė, labiau pasitikiu savimi.

Geriau pažįstant organizacijos struktūrą bei joje dirbančius asmenis yra lengvesnis komunikavimas tarpusavyje.

Patiko supervizijoje jaukumas, galimybė atsiverti ir „išsiventiliuoti“. Kitų kolegų atsiskleidimas ir pamatymas „kitomis spalvomis“.

Socialinio darbo institucijos darbuotojai

Mūsų įstaigos darbuotojai turėjo neįkainojamą galimybę, padedami kvalifikuoto specialisto, peržvelgti savo ir kolegų profesinę patirtį, analizuoti problemas su kuriomis susiduriame kasdieniniame darbe, artimiau vienas kitą pažinti. Supervizija padėjo pastebėti, praregėti, įvertinti. Dėkojame supervizorei už profesionalius komandinius užsiėmimus.

Kauno miesto socialinių paslaugų centro darbuotojai


Close